porady

ePodloga.pl / Artykuły

Wybieramy klej do podłóg drewnianych – praktyczne porady

22-09-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Dobór odpowiedniego kleju dla naszej podłogi jest rzeczą bardzo ważną. Ma on znaczący wpływ na to jak trwale i pewnie przymocujemy nasza podłoga do podłoża. Odklejenie się na przykład jednej klepki może powodować jej stukanie, a chcąc ją podkleić na nowo konieczny będzie demontaż całej podłogi ,aż do tego miejsca. Chociaż w takim przypadku to już najlepiej odkleić całą podłogę i przykleić ją na nowo. Bo skoro problem pojawił się raz, prawdopodobnie pojawi się i drugi. Nie ma idealnego uniwersalnego kleju, dlatego wybór prawidłowego wymaga od nas odpowiedniej wiedzy i umiejętności rozróżniania poszczególnych rodzajów. Użycie odpowiedniego może być uwarunkowane różnymi czynnikami. W artykule tym dowiemy się jakiego rodzaju kleju używać i w jakich sytuacjach.

 

 

Podstawowym podziałem klejów jest sposób działania:

 

·        Kleje rozpuszczalnikowe

§  Na bazie wody / wodne / dyspersyjne   

§  Na bazie rozpuszczalników organicznych / rozpuszczalnikowe

·        Kleje bezrozpuszczalnikowe

 

Woda również jest rozpuszczalnikiem. Jednak przyjęło się, że mówiąc kleje rozpuszczalnikowe chodzi o te na bazie rozpuszczalników organicznych (głównie alkohole). Kleje rozpuszczalnikowe (wodne i organiczne) wiążą pod wpływem dyspersji polimerów na wskutek odparowywania rozpuszczalnika.  Kleje bezrozpuszczalnikowe wiążą powierzchnie na wskutek polimeryzacji monomerów. Tworzenie się polimerów na wskutek dodania inicjatora/utwardzacza.

 

Od typu polimerów zależeć będzie przede wszystkim to jak klej jest trwały, żywotny i odporny. Najpopularniejsze polimery użyte w klejach do podłóg drewnianych uszeregowane wg. siły wiązania wewnętrznego (kohezji):

 

·        Akrylowe

·        Kauczuk syntetyczny

·        Octany winylu

·        Kazeina

·        Nitroceluloza

·        Poliuretany

·        Żywice fenolowe

·        Żywice epoksydowe

 

Elastyczność

Od rodzaju użytych polimerów zależy jeszcze jedna bardzo ważna cecha ,którą jest elastyczność. Niektóre z polimerów, zwane elastomerami mają zdolność do zmiany kształtu pod wpływem sił zewnętrznych. Przykładem takich są na przykład poliuretany lub kauczuki. Jest to cecha bardzo przydatna jak chodzi o użycie takiego kleju na ogrzewanie podłogowe albo do łazienek.

Drewno jako że jest materiałem higroskopijnym pod wpływem zmian wilgotności i temperatur pęcznieje i kurczy się. Od tego jak bardzo zależy współczynnik kurczu. Kiedy mamy ogrzewanie podłogowe nasza podłoga musi być gotowa na zmiany temperatur. Temperatura wpływa na wskaźnik EMC naszego drewna. Jej wzrost powoduje spadek EMC i na odwrót, spadek temperatury powoduje wzrost EMC. Z każdą zmianą EMC do pewnego momentu wiąże się pewna nieznaczna zmiana objętości podłogi. Na zmiany EMC ma również wpływ sama wilgotność otoczenia. Od stabilności drewna na takie zmiany zależy współczynnik skurczu. W przypadku niektórych gatunków drewna egzotycznego jest on na tyle mały ,że drewno takie jest bardzo stabilne na działanie wody i wilgoci. Wtedy tego typu parkiety czy deski możemy układać w łazienkach, saunach i tym podobnych pomieszczeniach. Jednak mimo to w dalszym ciągu będzie ono „pracować”. Zmiany jego objętości w przypadku nieelastycznych klejów działałyby bardzo niekorzystnie na wiązania takiego kleju, które mogłyby ulec znacznemu osłabieniu a w rezultacie całkowitemu zerwaniu. W przypadku klei elastycznych ,taki klej „pracuje” razem z podłogą, a wiązania pozostają niezmiennie mocne.

 

Ze względu na wspomniany powód pęcznienia i kurczenia drewna przy zmianach EMC, powinniśmy kleje dyspersyjne (wodne) nie powinniśmy stosować do słabo stabilnych na wilgoć gatunków (na przykład sosna, brzoza) gdyż przy schnięciu odparowywana woda może spowodować zbyt duże spęcznienie podłogi.

 

Kleje elastyczne również powinniśmy stosować w miejsca o podwyższonym ruchu w których podłoga jest narażona na to że często będzie poddawana napięciom i naprężeniom. Dobrze sprawdzą się na przykład w sklepach ,biurach, lub halach (sportowych).

 

„Trudne” gatunki

Klejenie to dość specyficzny proces polegający na wytworzeniu się spoiny pomiędzy powierzchniami. Oprócz tej spoiny klej wnika również w pewnym stopniu w samą powierzchnie. Łatwość z jaką klej będzie w nią wnikać ,a tym samym kleić całą powierzchnie zależeć będzie przede wszystkim od twardości. Miękkie gatunki drewna lepiej poddają się klejeniu. Niektóre gatunki głównie drewna egzotycznego mają w swojej strukturze różne żywice i olejki ,które mogą również utrudnić proces klejenia. Do takich „trudnych” gatunków drewna najlepiej używać klejów żywicznych (na przykład na bazie żywicy epoksydowej) posiadające bardzo dobrą przyczepność i silne wiązania. Trochę mniej przyczepnym ale również sprawdzającym się w tym przypadku klejem może być wspomniany już klej poliuretanowy.

 

Jednoskładnikowy czy dwuskładnikowy?

W przypadku klei jednoskładnikowych polimery występują już jako gotowy składnik kleju w postaci koloidalnej zawiesiny. W klejach dwuskładnikowych powstają one na wskutek polimeryzacji /utwardzania.  W klejach takich podstawowym składnikiem jest zatem monomer ,który dzięki inicjatorowi polimeryzacji tj. utwardzaczowi zmieniają się w polimery. Czas takiej polimeryzacji trwa od 20-30min i może przebywać albo w rozpuszczalniku, albo to monomer może być już w postaci ciekłej. Kleje dwuskładnikowe przy prawidłowym zachowaniu proporcji (utwardzacza i masy) trochę lepiej wiążą od klejów jednoskładnikowych. Kleje dwuskładnikowe-bezrozpuszczalnikowe dodatkowo znacznie szybciej „schną”. Aby taki klej związał ukończyć się musi jedynie proces polimeryzacji, a nie odparowanie rozpuszczalnika. Kleje dwuskładnikowe to również w większości przypadków kleje elastyczne.

 

Inne wymagania

Oprócz czasu schnięcia, siły wiązania spoiny (kohezji) i elastyczności istnieje jeszcze wiele innych wymagań stosowanych obecnym klejom. Dużo ostatnimi czasy mówi się o ekologii. Najbardziej przyjazne naszemu zdrowiu i otoczeniu są kleje na bazie wody. Woda jest związkiem nieorganicznym nie posiadającym atomów i tlenków węgla w odróżnieniu od rozpuszczalników organicznych.  Ponadto wciąż dużą role odgrywa cena. Najtańsze to kleje oparte na przykład na polimerach akrylowych. Jednak jak to zwykle bywa z ceną wiąże się jakość. Takie kleje nie zapewniają bardzo dobrego mocowania.  Dobry stosunek ceny do jakości zapewniają natomiast chyba najpopularniejsze obecnie jednoskładnikowe kleje na bazie poliuretanu. Zapewniają one dobre wiązanie są elastyczne i mają szerokie zastosowanie.

Tagi: podlogi,drewniane,klej,kleic,klejenie,wybieramy,zakupy,wybierac

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.