porady

ePodloga.pl / Artykuły

Wybieramy wykładzinę – praktyczne porady.

27-01-2010, opracowanie: ePodloga.pl

 

Obecnie na rynku jest tak dużo wykładzin do wyboru, że przeglądając oferty trudno się na coś zdecydować. Oto kilka rzeczy godnych zapamiętania, gdy szukasz nowych wykładzin podłogowych do swojego domu.

Najpierw zastanów się nad pokojem, w którym chcesz położyć dywan czy wykładzinę. Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy pokój będzie często użytkowany? Czy planujesz pokrycie podłogi na dłuższy okres czasu czy raczej decydujesz się na jej częstą zmianę? Kto korzysta z tego pokoju?

Jeśli pokój jest często użytkowany poszukaj wykładziny o właściwej gęstości. Zazwyczaj dotykając dywan czy wykładzinę można określić, czy pokrycie podłogi przez nas wybrane będzie w stanie wytrzymać wysokie zużycie. Stopień wytrzymałości wykładziny określa jego gęstość. Jeżeli podłoga będzie często używana a chcielibyście żeby wykładzina długo wam służyła, zdecydujcie się na pokrycie o gęstości 40. Przed zakupem powinniście również sprawdzić, jak czyścić dywan. Dywany z długim pasmami lub z guzowatą teksturą typu „funky”, choć wyglądają efektownie mogą być trudne do czyszczenia. Powinniśmy ich unikać, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta wiadomo, że przy takim stylu życia pokrycie podłogi będzie częściej czyszczone. Przy dzieciach lub zwierzętach domowych powinniśmy zdecydować się na dywan dobrej jakości, z motywami i kolorami pozwalającym zamaskować drobne plamy. Nie polecamy jednokolorowych pokryć gdyż szybko pojawią się na nich palmy, sierść zwierząt, kurz i brud. Warto także zwrócić uwagę na podbicie dywanu. Małe dzieci często upadają lub przewracają się, więc miękki dywan z dobrym podbiciem pozwoli złagodzić skutki takiego upadku.

 

 

W wynajmowanym mieszkaniu wykładziny podłogowe są dosyć często zmieniane (w zasadzie z każdym nowym najemcą). W tym przypadku niższa jakość wykładziny nie stanowi większego problemu. Wskazane są tu jednak neutralne kolory i motywy pozwalające ukryć plamy. Jeśli mamy w domu pokój, którego używamy sporadycznie, kolor i faktura dywanu nie będzie miała specjalnego znaczenia dla jego użytkowania.

 

Kolor

 

Wybór kolorów nie należy do najłatwiejszego zadania. Na początku zastanówcie się jakie kolory was interesują i zróbcie wstępna selekcję. Niektóre sklepy oferują próbki wykładzin czy dywanów. Warto zabrać do domu kilka interesujących faktur i kolorów i położyć je na podłodze by zobaczyć jak naprawdę prezentują się w naszym domu. Przy większej ilości próbek dokonanie wyboru może stwarzać problemy, dlatego powinniśmy dokładnie obserwować kolor wykładzin w różnych porach dnia by móc dokładnie określić ich kolor rano, w południe, wieczorem i w nocy. Może zdarzyć się, że wykładzina pięknie prezentuje się dzień, ale w nocy przy sztucznym świetle nie wygląda już dla nas tak imponująco. Warto na ten etap poświęcić więcej czasu gdyż wybrana wykładzina będzie służyła nam przez lata.

Ostatnią rzeczą do zapamiętania przy wyborze dywanu jest podbicie. Wysokiej jakości podbicie sprawi, że dywan czy wykładzina nie będzie się rozwarstwiać i kosmacić, będzie przyjemniejsza w dotyku i bardziej wytrzymała.

 

Tagi: wykładzina,wykładziny,porady,wybieramy

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.