porady

ePodloga.pl / Artykuły


Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego
Opracowanie: Albercik.pl (s4ww), 30.05.2010

Klimat, w którym znajduje się Polska nie należy do najcieplejszych. Jesienią i zimą temperatura potrafi być naprawdę niska. Warto więc zadbać o to aby w naszym domu panowały sprzyjające warunki. Właściwie dobrany system ogrzewania zapewni nam odpowiednią temperaturę w domu.

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe

Wśród najpopularniejszych systemów grzewczych przede największą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe oraz klasyczne ogrzewanie centralne. Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz uznanie coraz większej ilości użytkowników. Jego budowa polega na umieszczeniu pod podłogą przewodów, przez które przepływa gorąca woda lub też elementy grzewcze zasilane elektrycznie. Promieniujące z nich ciepło powoli, ale równomiernie nagrzewa pomieszczenie.

Jedną z najbardziej docenianych zalet tego systemu jest brak widocznych elementów zewnętrznych co znacznie wpływa na estetykę. Ułatwia to w znacznym stopniu aranżację wnętrz. Meble mogą być rozstawione niemal pod każdą ścianą, o ile nie znajdują się na nich inne elementy przeszkadzające.

System ten jest również bardzo oszczędny pod względem ciepła. W systemie ogrzewania cieplnego granica komfortu cieplnego wynosi ok. 17°C. W przypadku innych systemów granica określana jest na poziomie 20°C. Pomimo niewielkiej różnicy w stopniach oszczędność energii cieplnej sięga nawet kilku procent.

System ten jest również o wiele zdrowszy niż klasyczne ogrzewanie centralne. Najcieplejsze powietrze znajduje się na poziomie stóp a nie jak w przypadku innych systemów na poziomie głowy. Dzięki temu organizm nie odczuwa zmęczenia, a krążenie krwi przebiega w prawidłowy sposób. Dodatkowo całe pomieszczenie nagrzewane jest równomiernie w tym samym czasie.

System ogrzewania podłogowego nie jest pozbawiony wad. Największą wadą techniczna jest brak możliwości szybkiej regulacji temperatury. Nośnikiem ciepła jest betonowa podłoga, która nagrzewa się bardzo powoli. Redukcja lub podwyższenie temperatury pomieszczenia nawet o kilka stopni to czas oczekiwania rzędu kilku godzin. Ogrzewanie podłogowe jest również dość trudne w montażu a także dość kosztowne. Niewłaściwe wykonanie tego systemu wpłynie na nierównomierne nagrzewanie się pomieszczeń.Ogrzewanie centralne

Znacznie częściej spotykanym rozwiązaniem są tradycyjne grzejniki systemu centralnego. Jego działanie jest oparte na ogrzewaniu opływającego go powietrza. W ten sposób im bliżej grzejnika tym wyższa jest temperatura. Grzejniki wchodzące w skład systemu są przede wszystkim bardzo wydajne. Ich moc może być dobrana w taki sposób, aby inne źródła ciepła były niepotrzebne. System ten doskonale sprawdza się w starym budownictwie gdzie bardzo często okna i drzwi są nieszczelne. Ponadto dają one możliwość szybkiego redukowania lub podwyższania temperatury. Dodatkowo system ten jest o wiele tańszy i łatwiejszy w montażu.

Wśród najistotniejszych wad należy przede wszystkim wymienić nierównomierność w nagrzewaniu pomieszczenia. Powietrze znajdujące się w pobliżu grzejnika nagrzewa się najszybciej i w największym stopniu, a następnie przemieszcza się po całym pomieszczeniu stopniowo tracąc swoją temperaturę. System ten jest dużo mniej korzystny dla zdrowia niż ogrzewanie podłogowe. Najcieplejsze powietrze gromadzi się na wysokości głowy człowieka co może powodować senność i zmęczenie.Tagi: ogrzewanie,podlogowe,decyzja,wybor

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.