porady

ePodloga.pl / Artykuły

Wymieniamy uszkodzoną płytkę z podłogi winylowej

17-08-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Wszystkie posadzki czasem mimo wszelkich konserwacji i zabiegów prewencyjnych mogą ulec uszkodzeniu. Najczęściej są to przebarwienia powstałe na wskutek plam ,które nie chcą zejść ,wgniecenia od cięższych przedmiotów ,które na nie przypadkowo spadły lub też od przetarć i rozdarć na przykład przy przesuwaniu ciężkiej szafki. Podłogi winylowe nie są wyjątkiem. Mimo wysokiej odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i tego typu podłoga może się z czasem uszkodzić. Jeżeli uszkodzenie takie jest tylko miejscowe, a my posiadamy podłogę złożoną z klejonych do podłoża płytek nie musimy wymieniać całej podłogi a jedynie uszkodzoną płytkę. Z odpowiednią wiedzą i narzędziami jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem sami oszczędzając pieniądze. Artykuł ten powstał aby nam w tym pomóc.

Przede wszystkim potrzebować będziemy nową płytkę. Dlatego też tak ważne jest zawsze mieć ,gdzieś schowane w zapasie płytki ,które zostały z układania. Ponadto potrzebna nam będzie suszarka, ostry nóż oraz klej do wykładzin.

 

 

Jak zdobyć płytkę na zmianę?

Jeżeli nie posiadamy zapasowych płytek możemy odwiedzić sklep w którym je kupiliśmy lub stronę producenta naszej wykładziny i sprawdzić czy nasz wzór jest jeszcze w sprzedaży. Jeżeli okaże się ,że nie, jedyną szansą jaka nam zostaje jest usunięcie innej płytki z miejsca mało widocznego (na przykład spod szafki), a w tamto miejsce przyklejenie nowej płytki aby ukryć dziurę i wyrównać powierzchnię. Czasami jednak może się okazać ,że po dłuższym użytkowaniu wykładzina w miejscach gdzie nie dochodziło światło mieć nieco inny odcień. Wtedy chyba lepszym rozwiązaniem będzie kupienie innych płytek o odcieniu jak najbardziej zbliżonym do naszych.

Uwaga odnośnie azbestu

Jeszcze zanim zaczniemy mała uwaga. Niektóre podłogi winylowe i kleje z lat 70tych mogą zawierać azbest. Od 14 lipca 2009r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”. W związku z tym możemy starać się o specjalne dofinansowanie i skorzystanie z profesjonalnych usług usuwania naszych płytek przez fachowe firmy.

Wymiana płytki

1.     Aby usunąć płytkę potrzebna nam będzie suszarka. Ustawiamy ją na maksymalne obroty i kierujemy powietrze prosto na uszkodzoną płytkę.

2.     Termoplastyczne właściwości tworzyw PVC/PCW sprawią ,że stanie się ona pod wpływem temperatury lepką gęstą cieczą.

3.     Teraz bierzemy ostry nóż i prowadząc go między spoinami płytek usuwamy łączenia kleju między nimi.

4.     Następnie ten sam nóż delikatnie wsadzamy w łączenia i powoli podważamy usuwaną płytkę.

5.     Skrobaczką lub papierem ściernym usuwamy resztki kleju z podłoża i delikatnie na brzegach sąsiadujących płytek.

6.     Następnie nakładamy w to miejsce nową warstwę kleju metalową szpachlą i przyklejamy nową płytkę. Dociskamy doklejoną płytkę na całej powierzchni. Można wykorzystać też do tego celu wałek do ciasta rolując płytkę.

7.     Wilgotną szmatką usuwamy z brzegów resztki kleju.

Prawdopodobnie po kilku dniach użytkowania płytka na tyle wkomponuje się w całą wykładzinę ,że zapomnimy o tym ,że ją w ogóle wymienialiśmy, a my znów będziemy się cieszyć trwałą i dobrze wyglądającą podłogą.

Tagi: jak,wymienic,plytke,winylowa,winyl,wykladziny,podlogi,elastyczne,montaz,instalacja,ukladanie,demontaz

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.